Feltámadási menet Zoboralján – Nyitra, 2009. ápr. 24.

Feltámadási menet Zoboralján – Nyitra, 2009. ápr. 24.

Videók a youtube-on

Feltámadási menet Zoboralján – 2009

Öt éve indult útjára Tihanyból és Zamárdiból a Feltámadási jelvény. A zamárdiak a szégyenletes dec.5-i népszavazás kapcsán indították a Feltámadási menetet. Én nem ezért tartom hasznosnak és fontosnak, én nem dec.5-re emlékezek, mivel szerintem a „kettősállampolgársági népszavazás“ nem értünk volt, határontúli magyarokért, – látszatra igen, de a valóságban arról szólt, ki lesz erősebb a magyarországi politikai csatatéren!
Az Árpádkori szárnyaskereszt arra emlékeztet, hogy egy nemzet vagyunk, tehát az együvétartozás szimbóluma, fontos, hogy minél több magyar közösség érezze ezt, hogy ne a megosztottság ritkítsa sorainkat, hanem az együvétartozással erősödjünk és gyarapodjunk, amire legnagyobb szükségük a szórványban élőknek van.
A nyitrai piarista templomot választottam helyszínül, hogy mindannyiunkat megérintsen a letűnt századok történelme, mivel a templom a lovagkirály nevét viseli, aki 1095-ben itt Nyitrán halt meg.
Szent György napján a szímőiek másodízben hozták el a Feltámadási keresztet vidékünkre, melyre tavaly Nyitragerencsér, Alsócsitár, Kolon, Nyitrageszte, Pográny és Kálaz egyházközösségei erősítették fel szalagjukat, – a tavalyi rövid beszámolómból kimaradt egy megható jelenet, a kálazi templom elhagyásakor a jelenlévő hívek sorbanállva csókolták a keresztet, csak így engedték útjára. Idén nem a Feltámadási keresztet vittük az egyes templomokba, hanem a nyitrai Szent László templomban (piarista) minden magyarlakta település egyházközösségének lehetősége volt felerősíteni szalagját a feltámadási jelvényre. Sőt a távoli kazahsztáni magyarok is résztvettek a zoboralji Feltámadási menetben, megtisztelve ezzel a nyitrai születésű Nagy Andrást, aki I. világháborús hadifogolyként ott élte le életét – erről barátja Lesskó László beszélt..
A bevonulás alatt a Magyar szentek himnuszát énekeltük – Isten hazánkért térdelünk elédbe -, majd Sárai Attila szímői plébános ismertette a Feltámadási menet eredetét és küldetését, aztán közös imát mondtunk. Zoboraljiként én szóltam az egybegyűltekhez, közben az egyházközösségek képviselői felerősítették szalagjaikat a történelmi keresztre. Ezután következett Lesskó László beszéde a kazahsztáni magyarokról és a nyitrai születésű Nagy Andrásról, végezetül Sárai Attila plébános átadta a Feltámadási menet emlékkönyvét, ezzel a szímőiek elköszöntek Zoboraljától és elkezdődött az istentisztelet, melyet Károly atya – Pati Ferenc verebélyi plébános celebrált, akinek prédikációja a nemzetről és anyanyelvről szólt. A szentáldozás alatt Szent László Himnuszát, a szentmise befejezte után pedig a Kormorán együttes segítségével/CD/ Zoboralja Himnuszát énekeltük, utóbbit eléggé félénken, kevesen ismerik. Annál erőteljesebben zengett Nemzeti Himnuszunk, majd a „Győzelemről énekeljen…“

István király árva népe,
Te is hajtsd meg homlokod,
Borulj térdre, szórd elébe
Minden gondod, bánatod!
A kereszt volt ezer éven
Reménységed oszlopa:
Most is Krisztus jele légyen
Jobb jövendőnek záloga:

és a Feltámadási kereszt elhagyta Szent László templomát, hogy másnap szombaton a zselízi templomban fogadják a magyar hívek.
Idén a következő egyházközösségek tették fel szalagjukat: Felsőaha, Kálaz, Kolon, Nagycétény, Nyitra, Nyitrageszte, Nagykér, de több mint 10 község neve került be az emlékkönyvbe, tehát tavalyhoz képest megkétszereződött a települések száma, – ha netán valamely egyházközösség nincs a felsoroltak között, elnézést és jelezzék.
Mint minden rendezvény megszervezésénél, itt is akadtak hiányosságok, amiért elnézésüket kérem, elsősorban azoktól, akik későn értesültek a Feltámadási menetről vagy egyáltalán nem jutott el hozzájuk az értesítő. Egy műszaki hiba pedig a kántor dolgát nehezítette, nem működött a mikrofonja.
Mindazoknak köszönöm a segítségét, akik hozzájárultak a Feltámadási kereszt méltó fogadásához, Károly atyának, a koloni kántornak Brath Lászlónak és a passiósoknak, a koloni ministránsoknak és Süttő Mónikának, Paulovics Mártának és unokájának Hörigh Szilviának Kálazról. Köszönöm a plébánosaink és polgármestereink segítségét a hirdetésben, továbbá Gál Erzsébet, Mészáros Ferenc és Balkó Róbert polgármesterek aktív szerepvállalását.
Köszönöm a Duna TV vallási szerkesztőségének, Barlay Tamás szerkesztőnek és operatőr kollégájának a kétnapos forgatást, mely 2009. jún. 6-án délben kerül adásba. Továbbá köszönöm a nyitrai Rujder Károlynak az ajándék videófelvételeket, Maga Ferencnek pedig a fényképeket.
És köszönöm Alojz Orlicky atyának, aki a templomot rendelkezésünkre bocsátotta.
Külön köszönet mindazoknak, akik ott voltak a Szent László templomban, fogadták a Feltámadási jelvényt, ezáltal vendégei leszünk a csíksomlyói Szűzanyának.

Balkó Gábor
2009. 05. 03.

Képek: Maga Ferenc

Gál Péter főszervező köszöni
Kedves Résztvevő Feleink!
A 2009. évi Feltámadási menet a csíksomlyói búcsún befejeződött, a feltámadási jelvények találkoztak a Kissomlyó-hegyi Mária-szobor lábánál, és újra együtt vitettek le a Szent Péter plébániatemplomba.
Mint ahogy világunk is egyre több nehézséget rejt, idén a Feltámadási menet helyi szervezői némelyikének is kemény feladatokkal kellett szembenéznie. Volt példa stációk közötti nagy időcsúszásra; az ukrán-román határon a másfél napos(!!!) várakozási idő miatt szükség volt egy új útvonal gyors megtalálására; a pünkösdi esős időjárás is felborította az utolsó nap elképzelt rendjét. De nem érdemes a közbe jött nehézségekkel sokat törődni! A Feltámadási menet “szakrális impulzusa” végighaladt a Kárpát-medencén és révbe ért. Eközben számtalan Isten áldotta, nagyszerű emberi találkozás, lelki megerősödés, egyszóval kegyelem fakadt a sok-sok ezer résztvevő ember lelkében, és a húsvétkor útjára indított ige szerint a krisztusi jövőbe vetett hit és a magyar együvé tartozás eszméje bizonyára még inkább jelenvalóvá vált sokat szenvedett népünk szívében.
Hálával tartozunk minden szervezőnek, köszönjük minden résztvevőnek lelke nyitottságát, köszönjük a püspök atyák erkölcsi támogatását, továbbá mi, zamárdiak azt is kívánjuk, hogy ha nem is térben, mert településeink távol vannak egymástól, de e kezdeményezés ötvennapos folyamatában 2010-ben is legyünk lélekben mindnyájan egyek!
a zamárdiak nevében szeretettel
Gál Péter főszervező

Feltámadási menet 2008

Related Photo Galleries